1. Dalekové v Knihovně

19. ledna 2018 v 10:45 | Tým Spoilery - Time Lady |  1. série
River Song pomalu natáhne ruku a vezme modrý deník. Dříve si tam zapisovala veškerá putování časem. Patřila ke starému národu, který již téměř vymizel. Její rodiče sice byli lidé, ale při jejím početí cestovali časovým vírem. To mělo za následek zrození River Song, dříve Melody Pond. Sama River se ale obětovala, aby zachránila svého budoucího manžela. Sice to většině lidí nedávalo smysl, ale pochopili jste, pokud jste cestovali časem. Doktorka se usmála na malou modrou knížku, musely jste být samy cestovatelky nebo se stát společnicí Doktora. Tolik dívek už naletělo a pustilo se s ním na cesty časem i prostorem.

River prošla chodbou a otevřela dveře pokoje své adoptivní dcery. Natáhne ruku, aby se jí dotkla, když klid jejich domu protrhne robotický hlas, který neustále opakuje: "Vyhladit, Vyhladit, Vyhladit, Vyhladit." River jen vykřikla: "Co tady dělají!" Její dcera ale už zavřela oči a soustředila se. "Dalekové sou v knihovně, chtějí vše zničit." River rychle vstane, ale zůstane stát na místě.
Dalekové byli cizí bytosti, které se skrývali ve zvláštní zbroji. Jedna z nejnebezpečnějších ras ve vesmíru. Co má dělat, když je prakticky duch? Je jen vědomí uvězněné v počítači. Mohou jen stát a sledovat jak Dalekové vše zničí. Nakonec zabijí i je. Její dcera ale vstane a dotkne se její ruky. "Můžeme Knihovnu zachránit." River jí pohladí po tmavých vlasech, aniž by jí vnímala. Malá dívka je ale zároveň i hlavním počítačem a nevzdá se tak snadno. "Musíme zavolat další obyvatele Knihovny," řekne.
Obě prošli chodbou a zastavili se až před velkými dřevěnými dveřmi. Dívka jen na několik vteřin zavře oči a otevře dveře. Uvnitř je stovka lidí. Obyvatelé Knihovny jsou lidé, kteří z nějakého důvodu opustili svět živých. Jejich vědomí se dostalo sem a bylo navěky uchováno. Až do konce času. Povstane jeden z mužů a ukloní se. Jeho dlouhé šedé vousy při tom zavlají ve vzduchu, jakoby to byla nějaká pavučina. Jeho modré oči se podívají na každého v sále. "Musíme zachránit Knihovnu a tak i sami sebe. V sázce je ale i vědění tisíce generací před námi."
Muž si znovu sedne a povstane žena s dlouhými černými vlasy, svázanými do drdolu. Na sobě má staromódní tmavé šaty, které sahají až k zemi. "Mohli bychom věnovat někomu z nás nové tělo. River Song by pro tohle byla ideální." Doktorka ale jen zakroutí hlavou. "Doktor dobře věděl, proč mě nevrátil mezi živé."
Žena se jen usmála, jakoby věděla vše nejlépe. "Doktor má i mnohé nedostatky. Třeba jen nechtěl oživovat mrtvé. Sice to není úplně ten případ, ale blížíme se k tomu. Mohla byste se i zpět do počítače vrátit, hned jak splníte svůj úkol."
Muž s šedivými vlasy a vousy ale nečeká na její reakci a ukáže na obrazovky, které jsou za nimi. Dalekové svými loděmi obklopily celou planetu. Další vnikli do chodeb a vytahují knihy z regálů.
"Rychle se rozhodni, blondýnko, nebo můžeme všichni zemřít." River se chtěla rychle nedechnout a odpovědět něco sprostého, když jí do řeči skočila další obyvatelka Knihovny, Žena se zrzavými vlasy a v bílých šatech. "Knihovna se musí bránit. Nejde zde o souzení Doktora ani o nějaké jiné malicherné spory." Podívá se na malou dívku, která stojí u boku River a přikývne." Doktorka se po ní chce rychle podívat, ale dívka jí vezme za ruku a ona omdlí.

**

River se probudí a první co vidí je strop Knihovny. Rychle zvedne ruce a přejede s nimi po dlouhých světlých vlasech. Dokonce se změnilo i její oblečení. Místo bílých šatů má sobě kalhoty a černé triko. Vědci jí prostě dali nové tělo, i když věděli, že nic takového nechce. Nemohla jim ale udělat nic se seznamu věcí, které by ráda. První věc co musela udělat, byla záchrana Knihovny. Hlasy Daleků se ale blíží, rychle se otočí a vidí velkou červenou budku.
"Doktore? Jsi tam?" Chvilku počká a po té vejde dovnitř. Z venku je to sice Tardis i když červená, ale vnitřek je úplně jiný, přehlednější. Takový pořádek Doctor nikdy v Tardis neměl. River znovu otevře dveře a místo nápisu "policejní budka" vidí "majetek River Song". Za tím je ještě malinkým písmem napsáno "BAD WOLF". Jen zakroutí hlavou a vrátí se dovnitř. Na hlavní konzoli leží sonický šroubovák a její modrý deník. Rychle ho vezme do ruky a začne listovat. Slova "BAD WOLF" už někde viděla. Nakonec jí ale hlasy Daleků donutí, aby deník zavřela. Zapne Tardis a přenese se na střechu Knihovny. Potřebuje místo, kam by ty plechové šílenosti nemohly. Musí vymyslet, jak je odsud dostat. Doctor se vždycky všechno snažil řešit bez násilí. Naštěstí to není její případ. River rychle prohledává Tardis a snaží se najít něco, co by mohlo sloužit jako zbraň. Objeví chaotickou změť náhradních dílů. Nakonec jí něco napadne a znovu přejde k hlavní konzoli. Po několika pokusech se jí povede vytvořit novou místnost. Otočí se a po několika málo krocích dojde ke dveřím s nápisem "Zbrojnice". Vejde dovnitř a uvidí zásobu střelných, sečných a bodných zbraní asi ze všech koutů známého vesmíru. Její Tardis asi nebude tak mírumilovná, jako byla ta Doctorova. River si vezme pouze jednu střelnou zbraň, která nápadně připomíná technologii kyberlidí a vyjde do chodeb Knihovny. Prostor je obložený dřevem a Dalekové úspěšně zničili většinu osvětlení. River se nohou sotva dotkne podlahy a vedle ní zazní robotický hlas: "Vyhladit, vyhladit, vyhladit…"
Rychle se otočí a vystřelí. Vyšlehne proud bílého světla, který Daleka úplně zničí. Místo něj vidí River jen sežehnutý kruh. Vzduch naplní zápach spáleného masa a kovu. Tím by tedy byli síly skoro vyrovnané. Jen nikdo neví, co vlastně Dalekové v Knihovně hledají. River se proplíží chodbou a najde tři Daleky, kteří prohledávají knihy. Sledují pouze desky. Většina knih tak končí hned po prvním doteku na dřevěné podlaze. River vejde do další chodby a opět slyší záplavu robotických hlasů. Jde po zvucích a dojde do velkého sálu, kde je hlavní počítač. Dalekové si ale nevšímají řídícího systému. Místo toho projíždějí okolo a něco hledají. River se rychle rozhodně a připraví se na výstřel, když za ní zazní: "Zajatec," a do zad jí udeří něco kovového.

**

River se podruhé během jednoho dne budí z bezvědomí. Okolo ní jsou Dalekové. Přímo nad ní zazní hlas: "Kde je kniha?"
River jen zakroutí hlavou. "Jste v knihovně, jednu si vezměte a zmizte."
Znovu se ozve robotický hlas: "Kde je kniha?"
River jen odpoví: "Chtělo by to upgrade, Dalekové už nejsou to, co bývali." Chvíli je ticho a pak se ozve otázka: "Kde je modrá kniha?" River konečně napadne co dalekové hledají. Deník, který celou dobu psala. Získali by tak informace o Doktorovi. "Tak ten byl zničen," řekne proto.
Dalekové se několikrát otočí, jakoby hledali pomoc. Potom jeden z nich řekne: "Dejte nám modrou knihu"
Jeden z Daleků dojede k počítači a napojí se přímo na něj. Ozve se křik její dcery. Musí něco rychle udělat. Svou zbraň samozřejmě nenajde, tu jí museli vzít. Nakonec vytáhne z kapsy kalhot dvě věci, modrý deník a sonický šroubovák. Odhodí knihu daleko do chodby a šroubovákem zamíří na jeden z počítačů. Ozve se výbuch a světla zablikají. Rychle vstane a rozběhne se k Tardis. Dalekové jí sledují a střílejí po ní. Úspěšně se vyhne prvním útokům, přímo před sebou slyší známé zvuky. Tardis se zhmotňuje přímo okolo ní. Zbraně Daleků jen neškodně dopadnou na červenou budku. River rychle doběhne do zbrojnice a vezme si další zbraň. Znovu spustí Tardis a dostane až před hlavní počítač. Rychle rozrazí dveře a vystřelí na nejbližšího Daleka. Druhý soupeř ale vystřelí přímo k počítači, který začne hned hořet. River už nemůže zachránit svou dceru. Začne střílet na všechno okolo. Nakonec se dostane až k deníku, ležícímu na zemi a uklidní se. Všichni Dalekové jsou mrtví. Tady už jí nikdo nepotřebuje. Naposledy se podívá na vyhořelý počítač a vejde do Tardis.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama